top of page
  • Yazarın fotoğrafıSpil'in Çocukları

Kayıp Uygarlık Atlantis / Bilim dünyasını ikiye bölen Atlantis Manisa ilişkisi: İnternete de girdi

Kutay Çeliker, aslında bir pilot. Ancak tarihe duyduğu ilgi ve sevgi, onu başka hobilerle tanıştırmış. Manisa'nın ismini dünyaya duyurmak amacıyla İnternet'te Atlantis sayfası açan Çeliker, gelişmelere olumlu bakıyor...


Amaç, Manisa'nın ismini dünyaya duyurmak. Bunun için en iyi yöntem de, iletişim harikası İnternet...


Evet bundan böyle, dünyanın neresinde olursanız olun; "http://browse.to/atlantis"

adresini -İnternetçilerin deyimiyle- tıklarsanız, Manisa'da olduğu gündeme gelen Atlantis ile ilgili tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.


Bu sayfayı pilot dostumuz Kutay Çeliker hazırladı. Çeliker, Internet sayfasını hazırlamaktaki amacını ve burada neler bulunduğunu şöyle anlatıyor:


"Yıllardır tanıştığım Haydar ağabeyim (Aksakal), üç ay önce başından geçenleri ve Atlantis'i bana anlattı. Bir Manisalı olarak çok heyecanlandım ve bunun mutlaka dünyaya duyurulması gerektiğini düşündüm. Hemen aklıma Internet geldi, çünkü Internet, günümüzde en iyi tanıtım aracıydı. Bunu meraklı insanlara ancak Internet aracılığıyla duyurabilirdik.


Tekrar çalıştığım yere, yani Antalya'ya döndüm. Bu işe pek vakit ayıramayacağımı düşünürken bir başka talihsizlik başıma geldi ve ayağım sakatlandı. Zorunlu tatil nedeniyle dinlenirken Manisa'yı ve Atlantis'i İnternet'te sayfa açarak tanıtma fırsatı buldum. Yaklaşık iki hafta içinde İngilizce ve Türkçe olarak sayfamızı hazırladık.


Amblem olarak da Manisa Tarzanı'nı kullandık. Atlantis'i tanımak isteyenler ayrıca Manisa Tarzanı'nı ve Manisa'yı da tanımış oluyor. Tarzan sitesinden Atlantis sitesine geçmek için bir köprümüz var, buradan Atlantis'e geçmek mümkün. İlk karşısına çıkan şey; Atlantis kaşifi yazısıdır. Burada yaptığımız işin hiçbir ticari amaç gütmediğini anlatıyoruz. Atlantis konusu bildiğimiz gibi biraz göreceli bir kavram.


Birçok site var

Birçok filme konu olmuş, fantastik romanlara malzeme sağlamış. Bu nedenle İnternet'te birçok Atlantis sitesi görebilirsiniz. Fakat biz bu sitede var olmayanı varmış gibi göstermekten özellikle kaçındık.


"Manisa Nerede" diye bir sitemiz var. Burada da Manisa'nın dünyada ve Türkiye'deki konumunu harita üzerinde veriyoruz ve Manisa'dan çeşitli fotoğraflar basarak Manisa'yı kabaca tanımalarını sağlıyoruz.

Bunun dışında bir mesaj bölümümüz var. Bu insanlarla bir fikir münasebeti sağlamak için yapıldı. Onların bize iletmek istediklerini önerilerini bu bölüm sayesinde öğrenebiliyoruz. Daha sonra Atlantis'i bize aktaran Platon'un Critias diyaloğunun konuyla ilgili olan bölümlerinin özetlerini bulabilirsiniz.


Yok eğer bu diyaloğun tümünü okumak istiyorsanız Platon'un "Bütün Critias" diyaloglarına bastığınızda hepsini İngilizce ve Türkçe olarak bulabilirsiniz. Burada bir de Atlantis'in tahmini haritası var. Bu sayfayı da gördükten sonra arkeologlarımızın ortaya attığı Atlantis'in Manisa teorisi okunabilir. Bu sayfada da Peter James'i buralara sürükleyen öyküyü ve Atlantis'in Manisa'da olduğu yönündeki tezlerini okuyabilirler.


Elbette Atlantis'in Manisa'da olduğuna dair teori henüz çok yeni. Daha önce de Atlantis'le ilgili birçok teori ortaya atılmış. Her ne kadar gönlümüz Atlantis'in Manisa'da olmasını istese de, yanlılık olmaması açısından diğer teorileri de buraya aldık. Böylece okuyucular bir karşılaştırma yapma imkanına sahip olurlar.


Basında kayıp kent

İnternet'e basında çıkmış ve çıkmakta olan haberlerimizi de veriyoruz. Ayrıca bize bu materyalleri sağlayan Peter James'ten gelen mektupları ve mesajları da yazıyoruz. Bir de bir daha bu siteye girmek isteyenler ve aynı sayfaya eklenen yenilikleri görmek isteyenler için bir sayfamız var. Kişi buraya tekrar geldiğinde bütün sayfaları tekrar görmek zorunda değil.


Çabamızı duyurmak için birçok yol var. Bu Türkiye tarihi, turizmi ve arkeolojisi açısından çok önemli bir konu. Vardır ya da yoktur o ayrı bir tartışma konusu. Basın, amacımızı duyurmamızın bir yolu. Dünyaya iletmenin en uygun yollarında biri de Internet. Elbette hemen yarın bunu bütün dünyaya duyurmak değil. Bizden sonra yapılacak çalışmalar için de ayrıca katkıda bulunmak amacındayız. Zaten bunu bilim çevrelerine bir kere yeterince duyurduktan sonra bu bizim boyutumuzu aşacak devletin işi olacak. Biz de bunu istiyoruz. Tanıtım bizim işimiz değil ki...


Bu arada bir şeyi daha fark ettik. Haydar Aksakal, Manisa'daki Atlantis arama çalışmalarıyla ilgili Internet sayfasının adresinin yazılı olduğu onbin kart bastırmış. Geniş çevresi ve sempatik kişiliği sayesinde bu kartları dağıtarak Manisalılar'ı bilinçlendirmeye çalışıyorken bir de ne görelim. Hayatlarında Internetin ne olduğunu bile bilmeyen insanlar bu kartı merak edip Internete girmişler. Yani burada Internet kültürü de aşılıyoruz insanlara."


Eğer http://browse.to/atlantis adresini açarsanız Internette bu bilgileri ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz. Konuyla ilgili gelişmeleri de merak ediyorsanız, orada bu yeniliklerin size bildirileceği bir mesaj bölümü var. Buraya e-mail adresinizi yazdığınızda Manisa'daki Atlantis çalışmalarıyla ilgili yeni bilgiler adresinize ulaşacaktır...


Bereket Tanrıçası Kibele'nin esrarı

Manisa'dan 7 km. uzaklıkta Turgutlu'ya yönüne giderken Akpınar mevkii denilen yerde çok güzel bir park vardır. Bu parktan dağa doğru bakarsanız bir kayaya oyulmuş Tanrıça Kibele'nin heykelini görebilirsiniz. Heykel muhtemelen Hititler tarafından yapılmış, daha sonra bu dini kültür ya da ayin veya gelenek Lidyalılarca da devam ettirilmiştir. Lidyalıların bu heykelin başında ayinler yaptıkları ve bir dönem için nöbetçi diktikleri biliniyor.


Kibele'nin Atlantis ile ilgili önemini arkeolog Peter James anlattı: "Kibele'nin ters tarafında yer alan ve üzerinden geçtiğimiz bir alan hakkında paylaşmak istediğim bir şey var. Geri dönmüştük ve geçmişi tüm aşikarlığıyla ortada olan bir şey gözümüze çarptı. Bereket Tanrıçası Kibele doğrudan gölün yani şehrin gömüldüğünü tahmin ettiğimiz bir zamanlar var olduğu alana bakıyordu. Bunu 1890 yılında Perrot ve Chiprez tarafından hazırlanmış haritada görmekteyiz. Bu haritada bir zamanlar Niobe olduğu sanılan Kibele ve gölün doğusundaki Yarıkkaya Tantalos'un mezarı yer alıyordu.


Bu anıt heykel o dönemde heykelciliğin ne kadar mükemmel olduğunu işaret etmektedir. Yani oradan geçen birkaç çobanın yapabileceği iş değildir. Bu iş için emeğe, tam bir motivasyona büyük ve zengin bir topluluğa ihtiyaç duyulmuş olmalıydı. Peki o zaman bu insanlar nerede yaşıyordu? Binlerce mil uzaklıkta mı, yoksa bu anıtın hemen altında bu heykelin her gün gülümseyişini görerek mi?"


Kybele'yle ilgili başka bir bilgide vaktiyle Türkiye'yi katır sırtında dolaşmış ve bugün Türkiye'de bir çok antik kentin bulunmasında öncülük etmiş George E. Bean'in "Eski Çağda Ege Bölgesi" adlı kitabında Kibele'yi (Kybele) Tantalos'la bağdaştırır ve gördüklerini şöyle ifade eder: "Kibele heykeli kollarını göğsünün üzerinde; ayaklarını iki tümseğin üzerine yerleştirmiştir. Bu tümseklerin iki dağı ya da tabureyi oluşturdukları şeklinde farklı yorumlar önerilmiştir. Dikdörtgen bir biçim göstermeleri ikinci olasılığı güçlendirir. Öte yandan nişin dışında, kayanın sağ tarafında bir çerçeve vardır. Birtakım bilim adamları çerçevenin içinde hiyeroglifle yazılmış bir yazının bulunduğunu ileri sürmüşlerdir. Ancak bu gerçekten varsa çözümlenecek durumda değildir. Hitit sanatında yüksek kabartma işlenmiş tam cepheden figürlerin ender görünmesine karşın genelde anıtın bir Hitit eseri olduğu kabul edilmektedir. Bu tanrıça daha sonraları Yunanlıların Kibele adıyla andıkları ana tanrıçadır.


Eserin Hitit özelliği taşıdığı, 1880 yılında A.H. Sayce tarafından ortaya atılmıştır"

Üzücü bir konuyu da aktarmak isteriz sizlere bu heykel yüzyıllardır doğanın hışmına uğrayarak tahrip olmuştur. Ama doğanın yüzyıllarca süren bir süreçte yaptığı tahribattan daha fazlasını bizler yapmışız. Yüzyılımızın başında buraya gelen ve önünde fotoğraf çektiren bir gezginin fotoğrafına baktığımızda Kibele'nin başının daha belirgin bir şekilde görüldüğü farkedilmektedir. Ayrıca birileri bu heykele yazılar yazarak doğallığını bozmuştur.Diğer teoriler


Santorini'de olabilir mi?

Yazar Peter James Atlantis'in Santaorini Adası'nda olabileceği teorisi ile ilgili olarak şunları söylüyor:

"Platon kendi fikrini geleneksel metaryele katarken hiçbir zaman toptan uydurma suçlamasıyla karşılaşmadı. Antik Atlantis'in 1960'larda jeolojik ilkelere ters düşmesi ile bazı bilgiler şanlı bronz çağı (Minoen) Crete uygarlığının ezberindeki hikayeye döndüler. M.Ö. 1500'de There (Santorini) volkanik adasının patlaması hem Minoen, hem de Mısır inanışına göre batıya doğru kayıp bir krallığın yok olmasındaki tertibin tarışılmasına sebep olmuştur.


Sıkı bir inceleme bu teoriyi çürütür. Platon Thera olayının volkanik bir patlama olmasına rağmen depremi ve seli kapsayan bir felaket tarif etmiştir.


Yunanlılar Creten Uygarlığı hakkında doğru bilgilendiler. Minoes Theseus ve Labirenteki Minotaur hikayelerinde anlatıldığı gibi bundan dolayı birincisi Crete hakkında Mısırlılar'da bilgi aldıkları ikincisi görünüşte tarif ettikleri kaynağın kabul edilmediği imkansız görülmektedir. 1980'lerde Minoen Uygarlığı'nın tera patlaması ile yok olduğu 1980'lerde günışığına çıktı. Atlantis esrarına yeni bir yaklaşımın tam zamanınydı."


Belki de Platon'un beyninde

Beyin teorisi, Atlantis'in sadece Platon'un beyninde bir yerde olabileceği fikrini ortaya atıyor. Internet'te Atlantis sayfasını açan Kutay Çelik, beyin teorisiyle ilgili görüşlerini şöyle özetliyor:

"Manisa teorisi yanında iddialı bir diğer teori de Santorini teorisidir. Bu teorinin eksik yönlerini İngiliz arkeolog Peter James tek tek çürütüyor ama biz bu teoriyi savunanların fikirlerini ve savlarını buranın bir fotoğrafını da koyarak yazdık sayfamıza. Bir de beyin teorisi var. Bu da bizim fikrimiz. Platon'un resmini koyduk; yanına da bir beyin çizdik. Yani bunlar sadece bir ütopya da olabilir dedik. Burada biz ne kadar Atlantis'in Manisa'da olduğunu söylesek de ve inansak da sonuçta bu bir teori. Yanılabiliriz de."


Tebrik yağıyor

Web sitesinde Atlantis sayfasını görenler, bunun Manisa için çok güzel bir gelişme olduğunu düşünüyor. Ve bu sayfayı açanlara teşekkürlerini, yine Internet sayfalarında dile getiriyorlar


Tebrikler

Thursday, 29-Apr-99 12:55:43

195.174.30.119 writes:


İlimize büyük bir hizmet olduğunu düşünüyor

ve başarılarınızın devamını diliyorum.

Ercan SEÇERExplore Atlantis at Manisa

Manisa için HARİKA!

Thursday, 29-Apr-99 10:25:14

212.29.75.109 writes:


Manisa'yı, Türkiye'ye ve dünyaya farklı yönleriyle tanıttığınız için bu web sitesini yaratanlara teşekkür ediyoruz. Manisa 2000 Gazetesi olarak sonuna kadar destekçiniz olacağız. Başarılarınızın Manisa için sürmesi dileklerimizle...

Manisa 2000 GAZETESİ


Mükemmel...

Saturday, 24-Apr-99 08:23:26

212.57.9.2 writes:


Merhaba...

19 Nisan'da Manisa'ya Atalanı'na gelmiştik.

Sizin sayfanızdan orada haberim oldu. Dönünce ilk işim sayfanızı ziyaret etmek oldu. Gerçekten mükemmel üstü bilgiler içeren bir sayfa. Daha önceden bu bilgilere sahip olsaydım eminim daha bilinçli bir gezi olacaktı ama bu tekrar gelmem iç in bir vesile oldu. En kısa zamanda tekrar geleceğiz.

Size başarılar dilerim. Manisa gerçekten mükemmelmiş. Doğası, insanları tarihiyle bir bütün güzel bir şehir.

Sitenize Spil haritası koymayı düşünüyor musunuz?

Sanırım bu güzel bilgi arşivini uygulamak için çok önemli bir araç olur.

iyi çalışmalar. Hoşça kalın...

Kadir UZ


Çok Güzel

Wednesday, 31-Mar-99 12:56:32

212.57.12.82 writes:


Atlantis hakkında elektronik ortamda da bilgilere ulaşabilmek çok enteresan bir deneyim oldu. Gelişmeleri takip ediyor ve bu konuyla bire bir ilgilenen herkesi tebrik ediyorum...

Saygılarımla

İpek E. AKARÇAY


Comments


bottom of page