top of page
  • Yazarın fotoğrafıSpil'in Çocukları

Atlantis ve Manisa

İnsanlar binlerce senedir; anlatılan bu Atlantis efsanesi ile doğdular ve büyüdüler. Onlar da yazılan ve söylenenleri gelecek kuşaklara bilgi ve masal olarak aktaracaklar.


Atlantis bundan 11.000 sene önce var olduğu iddia edilen büyük bir medeniyet. Mimarlığın üst düzeyinde, muhteşem eserler yaptıkları, saraylarını süsleyen heykellerin muhteşem olduğu var sayılıyor.

Limanlar, gemi tezgahları ve tapınaklar yaptılar. Akropolisin ortasındaki tapınak Kleito ve Poseidon'a ayrılmıştı. Tapınağın dışı tamamen gümüşle kaplanmıştı. Akroterionları ise altındandı. "Tapınağın içine altın heykeller dikilmişti. Hele bir savaş arabasının içinde altı kanatlı at koştururken görülen tanrı heykeli o kadar büyüktü ki, başı tavana değiyordu. Tapınağın etrafında, dışarıda on kral karısının ve onların soyundan gelenlerin altından heykelleri yükseliyordu. Kışın sıcak su ile yıkanabilmek için üstü kapalı havuzlar yapmışlardı. Üç dış limanı geçtikten sonra, deniz kenarında başlayan ve en büyük halkalarla limana olan uzaklığı her dolayda elli stadion olan bir halka duvar rastlanıyordu. Bu duvar su yolunun denize açılan ağzında kapanıyordu.

Baştan başa sık, birbirine bitişik evlerle örtülüydü. Su yolu ile en büyük liman dünyanın dört bucağından gelen, gemilerle, tacirlerle dolu idi."


Platon; Kritias ve Atlantis kitabında bunları yazıyor, MÖ 360 senesinde anlatılanlar üzerine bu güne kadar 25.000 çeşit eserde Atlantis konu haline getirilmiş, insanların ilgisini çekmiş ve çekmeye de devam ediyor. Bugün de Atlantis dünyanın dört bir yanında bilim adamları, arkeologlar, televizyoncular ve ülkelerinin turizm potansiyelini artırmak isteyen devletler ve kuruluşlar tarafından aranmış, bulunduğu ve o yerlerde olduğu iddia edilmiştir. Daha doğrusu bir mit turizmi de yaratılmak istenmiş ve bazı ülkeler bunda başarılı olmuşlardır.

Manisamız için böyle bir fırsat doğmuştur. İngiliz Arkeolog Peter James Atlantis'in Manisa’da olduğunu yazmıştır. “Krallığın Çöküşü ve Atlantis’in Sırları Çözüldü” isimli kitabının Avrupa ve arkeoloji çevrelerinde büyük ilgi uyandırması üzerine İngiliz yayın kuruluşu BBC Manisa'ya gelmiş ve hazırladığı belgeseli tüm dünyaya göstermiştir.

Peter James diyor ki "Manisa'nın çok yakının da bazı nedenlerden dolayı Manisa Truvasını bulmamız gerekir. Onu bulduğumuz an Manisa dünyanın en meşhur kenti olacaktır. Bizler de Türk arkeolojisi adına en büyük keşifleri yapmış olacağız."

Böyle bir talih kuşu her ülke ve şehre nasip olmaz. Her söylencenin altında bir gerçek payı vardır. İnsanlık buluş ve keşiflerini araştırmaya borçludur. İnceleme ve araştırmalarımız bizi, belki de başka bilinmeyenlerin bulunmasına götürür. Bugün teknoloji ilerlemiştir. Manyetometre ile yerin derinliklerinin haritası ve resmi çekilebilmektedir. Belirli bölgelerin Koordinatları verilerek uzaydan o bölgenin jeolojik yapısı ve binlerce sene içinde oluşan denizsel hareketler tespit edilebilmektedir. Bu işler ciddi bir finansman ve organizasyon hareketidir. Yerel yönetici ve devlet adamları bu konularla ilgilenir ve başarıya ulaşırlarsa isimlerini tarihe yazdırmış olurlar.


Günümüzde İsviçreli jeoarkeolog Eberhard Zanger Atlantis’i Çanakkale’de Truva’nın altında, Almanya Yer Bilimleri ve Maden Enstitüsü BGR'nin jeofizikçileri ile birlikte, elektro manyetemetro ve gamma ışını dedektörleri ile, özel donanımlı bir helikopter ile arayacaklardır.

Peter James Atlantis'in kurucusu ve Kralı, Atlas'tan itibaren soy ağacını çıkarmıştır. Karşısına Tantolos-Niobe-Genç tantaloslar ve Pelops çıkmıştır. Soy ağacının sonunda noktayı koymuştur. Anahtar Tantolos ve Tantalis kentidir.


Dünyada yazılı metinlere ve efsanelere göre Tantolos yalnız Manisa'da bulunmaktadır. Tantalos Yunan dışı Anadolu'nun simgesidir.

Pausanias, ( II ,22 ,4) Description of Greece isimli kitabında bakın neler yazıyor: "Thyester veya Broteas'ın oğlu Agememno'dan önce Klytemnestra ile evlenen Tantolos'un buraya gömüldüğünü inkar etmeyeceğim. Fakat biliyorum ki Efsanevi Zeus'un oğlu ve Pluton'un mezarı Spil’dedir .Çünkü onları gördüm ve görülmeye değerdi.

Neyse Onun Pelops gibi buradan kaçmaya ihtiyacı yoktu."

Yarıkkaya Manisa, Spil Dağı’nda olan kozmik bir felaketin ve büyük bir depremin delilidir. Tantolos'un mezarı Yarıkkayanın biraz ilerisindedir. Pausanias Tantolos Gölü üzerinde bir kuğu gibi süzülen beyaz kartalları gördüğünü yazmış. Dünyada yalnız Manisa’da bulunan beyaz kartallar günümüzde de Spil'in doruklarını yuva yapmıştır. Manisa'nın yeni simgesi beyaz kartallar ve Tantolos olabilir. Dünya'da 33, yurdumuzda 6, Manisa Spil Dağı’nda 2 türü bulunan ayı gülü de (Paeonia peregrina) Tantolos'un dolaştığı ve varlık içinde yokluğa terk edildiği Spilos'tadır.


Peter James Amerikalı yayıncılar için iki kitap hazırlamıştır. Antik Sırlar isimli kitabı mevcut krallığın çöküşü ve Atlantis'in sırları çözüldü kitabının özetidir.

Manisa ve Atlantis'le özdeşleşecek olan bu kitaplarla; Manisa ismi tüm dünyada layık olduğu yere gelecektir. Manisalı olarak bizler ve C.B. Üniversitesi şehrimizde kuracağı bir Arkeoloji ve Araştırma Enstitüsü ile bu çalışmalara ortak olmalıdır. Manisa ve çevresi, her tarafı ile buram buram tarih kokuyor.


Haydar Aksakal'ın 21.02.2000 tarihli Atlantis ve Manisa yazısından alınmıştır.


コメント


bottom of page