top of page
  • Yazarın fotoğrafıSpil'in Çocukları

Revak Sultan Türbesi

Manisa’nın merkez ilçesi Şehzadeler’de bulunan Revak Sultan Türbesi 1371 yılında İshak Bey’in kendisine hibe ettiği arazi üzerine Revak Sultan tarafından yaptırılmıştır. Revak Sultan Halvetiye Tarikatı şeyhlerindendir.


Yapım tarihi belli olmayan türbenin 1370 yıllarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Türbenin üstü içten ve dıştan sekizgen piramidal bir çatı ile örtülmüştür. Kuzey cephesi yuvarlak, tuğla kemerli sağır bir niş halindedir. Bu nişin orta yerine sivri kemer alınlıklı dikdörtgen formlu kapı açılmıştır. Türbenin giriş cephesi tuğladan yuvarlak kemerli geniş bir sağır niş halinde düzenlenmiştir. Bu nişin orta yerine, sivri kemerli alınlığı olan bir kapı açılmıştır. Kapı alınlığının üstüne tek satırdan ibaret


Türbede bulunan kitabede “Bat fi şehir safer sene” (Sefer ayında öldü.) yazısıyla Âyet-el Kürsi’nin son bölümü ve “Ya Alim” sözcüğü yer almaktadır.


Bunların devşirme malzeme olduğu kabul edilebilir. Doğuya açılmış tek pencere ile aydınlanan türbenin içinde hiçbir sanat değeri olmayan üç sanduka vardır ki, ortadakinin Revak Sultan'a ait olduğu söylenir. Türbenin üstü, etekleri tuğladan yapılmış kirpi saçaklarla çevrili, içten ve dıştan sekizgen piramidal bir çatı ile örtülmüştür.

Revak Sultan Türbesi , Erol Şaşmaz
Revak Sultan Türbesi , Erol ŞaşmazKaynak:

Comentarios


bottom of page