top of page
  • Yazarın fotoğrafıSpil'in Çocukları

Övgünün Mührü Sultaniye Üzümü

Manisa’nın güneş görünce yeşilimsi sarıya, kurutulduğunda kehribar sarısına dönen yüzü; tüm dünyanın övgüsünü kazanan Sultaniye üzümü.

Manisa’nın kumlu topraklarına boylu boyunca uzanmış verimli bağlarını süsleyen antik çağların tanrılara sunulan değerlisi, şehzadeler şehri Manisa’nın çekirdeksiz meyvesi Sultaniye üzümü, kurusuyla yaşıyla her mevsim tüketiliyor, Anadolu’nun övgüye lâyık şurubumsu tadının mührünü tüm dünyada sultanas adıyla taşıyor.


Yaz Ferahlığı Üzüm Hoşafı

Yaz Sofralarının Meyve Taneli Hoş Suyu

Anadolu’nun geleneksel doğal içeceği, sıcak yaz günlerinin serin eşlikçisi, kuru üzümlerin sofralara kattığı bir lezzet zenginliği.

Geleneksel sofraları yüzyıllardır tatlandıran, vitamin ve mineralleri zengin üzüm hoşafı, kuru üzümlerin şekerle kaynatılmasıyla hazırlanıyor, genelde yaz sofralarında soğuk tüketilen hoşaf; lezzeti, besleyiciliği, hafifliği ve serinleticiliği ile Anadolu’ya sağlıklı içecek konusunda bir ihtimalin daha olduğunu hatırlatıyor.


Yazı ve görseller T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü'nün Anadoludakiler sitesinden sultaniye üzümü ve üzüm hoşafı yazılarından alınmıştır.

Opmerkingen


bottom of page