top of page
  • Yazarın fotoğrafıSpil'in Çocukları

Mostene Antik Kenti Sikkeleri

Antik dönem ismi Mostene [Μοστήνη] olan antik kent günümüz Manisa/Şehzadeler ilçesine bağlı olan Aşağıçobanisa [Κάτω Τσομπανησιά] ve Yukarıçobanisa [Άνω Τσομπανησιά] olmak üzere iki farklı yerleşim merkezi durumundadır. Manisa/Turgutlu karayolu güneyinde Spil Dağı eteğinde yer alan kısmı Yukarı Çobanisa, yolun kuzey kısmı ise Aşağı Çobanisa olarak geçmektedir.

Aynı zamanda Aşağı Çobanisa Rum kesiminin yaşadığı bölge olmasından dolayı Gavur Çobanisa [Γκιαβούρ Τσομπανησιά] ve Rum Çobanisa [Ρουμ Τσομπανησιά] olarak yazılı kaynaklarda adı geçmektedir. Mostenoi [Μοστηνοί] - Mostina [Μόστινα] veya Moustene [Μουστήνη] olarak da bilinmektedir.

Antik kentte darb edilen antik sikkelerin arka yüzlerinde at üzerinde Chlamys [erkeklerin giydiği kısa pelerin] giymiş omuzunda Bipennis [iki kenarında keskin bıçaklar bulunan bir tür balta] tutan erkek tasviri veya sadece Bipennis tasvirleri görülmektedir.


Yazı ve görseller Tabala Antik Kenti Sikkeleri yazısından alınmıştır. Tüm sikkeleri görmek için yazıyı inceleyebilirsiniz.

تعليقات


bottom of page