top of page
  • Yazarın fotoğrafıSpil'in Çocukları

Manisa'da 1874 yılında yaşanan ve dış basında haberlere konu olmuş "Vampir" olayı


"Korkunç Şüphe" başlıklı Weekly Dispatch adlı İngiltere'de yayınlanan gazetede yer alan 9 Ağustos 1874 tarihli haber.

11 Temmuz 1874 tarihinde Manisa ilginç bir olaya konu olmuş. Haberinin veriliş şekli gerçekten ilgi çekici, katil habere göre "Vampir" olmakla suçlanıyor. Daha önce Horozköy yazımızda yine Manisa'da yaşanmış ve kayıt altına alınmış bir doğaüstü "Cadı" olayını paylaşmıştık (Horozköy'de bir "Cadı" hadisesi) ancak bu kez olayın doğaüstü olmasından ziyade haberin veriliş şekli ve içeriği olayı ilginç kılmaktadır. Öldürüldüğünden şüphelenilen kız çocuğu Türk, otopsiyi yapan doktorun adı Konstantinos kuvvetle muhtemel bir Rum ve katil olduğu düşünülen ise bir Yahudi. Olay gazete tarafından Yahudi düşmanlığına ve kurulmakta olan İsrail devletine bağlanmış devamında ise Rum doktor iftira atmakla suçlanmış. Haber metni Türkçe ve İngilizce (haber metninde yer alan baskı dizgi hataları düzeltilmemiş olduğu gibi verilmiştir) olarak şöyle;


KORKUNÇ ŞÜPHE; Yahudiler, Filistin'e ne kadar yakınsa, maruz kaldıkları hakaret ve adaletsizliğin o kadar büyük olması gerçekten ilginç. Bunun bir örneği 11 Temmuz 1874'de Anadolu'da meydana geldi, Manisa'da 7 yaşındaki bir Türk kızı ortadan kayboldu. Cesedi 2 gün sonra evinden yaklaşık bir buçuk saat uzaklıkta bulundu. Polis baş cerrahı doktor Konstantinos, hızlı bir otopsinin ardından, çocuğun barbarca öldürüldüğünü ve kanının emildiğini söyledi. Otopsiyi takiben hemen defin yapıldı. Vampir elbette bir Yahudi olmalıydı. Manisa'daki 300 Yahudi aile şiddet ile tehdit edildi ve Yahudiler'e verilen yönetimi de (Filistin'deki Mutasarrıflık kast ediliyor) Yahudileri korumaya çağrdılar. İzmir'deki Aydın Vilayeti Valisi Ahmed Hamdi Paşa da olayların katliama dönüşmesini önlemek için polisi güçlendirdi. Ne yazık ki doktor Konstantinos tutuklanmadı.


HORRIBLE SUSPICION; It is strange that the nearer the Jews are to Pallestine, the greater are the insults and acts of (it may be truly said) injustice to which they are exposed. An illustration of this occurred on the 11th July in Asia Minor In Magnesia a Turkish girl, seven years old, disappeared. Two days after her corpse was found about an hour and a halfs distance from her dwelling. The chief surgeon of the police, Constaninos, stated, after rapid observations, that the child had been barbarously murdered, and that her blood had been sucked out of her. The interment fellowed immediaiely. The vampire must, however, as a matter of course, be a Jew. The 300 Israelitish families in Magnesia were threatened with extremities, and called upon the protection of the Government, which was granted to them. The Governor-General, Hamdi Pascha, in Smyrna, also strengthened the police to prevent things coming to a massacre. Unfortunately Dr. Constantinos was not apprehended.


Gazete, haberde yer sorunundan ve muhabirin haberi muhtemelen telgraf ile geçmesinden dolayı haberi detaylandırmamış ve dönemin İngiliz siyasetine uygun taraflı bir dil kullanmıştır. Weekly Dispatch, 1801 yılında Londra'da kurulmuş ve 1928 yılında ismini Sunday Dispatch olarak değiştirmiştir. Haberin yer aldığı sayfa altta verilmiştir.

Gazete, haberde yer sorunundan ve muhabirin haberi muhtemelen telgraf ile geçmesinden dolayı haberi detaylandırmamış ve dönemin İngiliz siyasetine uygun taraflı bir dil kullanmıştır. Weekly Dispatch, 1801 yılında Londra'da kurulmuş ve 1928 yılında ismini Sunday Dispatch olarak değiştirmiştir. Haberin yer aldığı sayfa altta verilmiştir.

Manisa Yahudileri hakkında daha önce sitemizde paylaşılan iki yazımıza da linklerden ulaşabilirsiniz; Çatal Yahudi Mezarlığı ve Manisa'da Yahudi İzleri.


*Okuyucuya Not; Yazının konusu olayın gerçekten yaşanıp yaşanmadığı değildir, yerel arşivler taranarak olay rahatlıkla açıklığa kavuşturulabilir.


-YAZI SONU-

Son Güncelleme: 06.09.2022


KAYNAKÇA;

1-Weekly Dispatch (London) - Sunday 09 August 1874 - https://www.britishnewspaperarchive.co.uk/ adlı siteden erişildi.

2-Weekly Dispatch https://en.wikipedia.org/ adlı siteden erişildi.

3-Sunday Dispatch - https://en.wikipedia.org/ adlı siteden erişildi.


Yazı Sınırlar Olmadan sitesindeki 4 Eylül 2022 tarihli Manisa'da 1874 yılında yaşanan ve dış basında haberlere konu olmuş "Vampir" olayı yazısından alınmıştır.

تعليقات


bottom of page