top of page
  • Yazarın fotoğrafıSpil'in Çocukları

Frigya kralı Midas’ın zenginleşme hikâyesi

Kral Midas ülkesini gezerken Paktolos (Sart) Irmağı’nda zaman geçirir. O sıralarda Şarap, Tiyatro ve Doğa Tanrısı Dionysos (Roma mitolojisinde Baküs/Bacchus, Lidva Baki) ve arkadaşları ile Paktolos çayının etrafındadır. Arkadaşlarından biri olan yaşlı Silenos, ağacın gölgesinde dinlenirken, uyuyup kalır. Uyandığında kimseyi göremez. Koşarak onlara yetişmeye çalışır. Koşarken düşer, yara bere içinde kalır. Köylüler Silenos’u bulur, Kral Midas’a götürür. Midas yaralarını iyileştirip Dionysos’a teslim eder.

Abraham Janssens, Midas'ın Yargılanması

Dionysos “Dile benden ne dilersen” der. Midas “Tuttuğum altın olsun.” der. Dionysos kabul eder, dileğini yerine getirir. Midas’ın tuttuğu altın olmaya başlar; taş, yaprak, hatta eşi, çocukları, yediği, içtiği altın olur. Midas bu kadarını istemez. Dionysos’a gider, bu kadarını istemediğini söyler. Dionysos “İş benden çıktı.” der Paktolos Irmağı’nda yıkanmasını söyler. Midas, Dionysos’un dediğini yapar.

Midas kızına dokununca kızı altın heykele dönüştü, Walter Crane, 1893

Efsane o ki, Midas Paktolos (Sart) Irmağı'nda yıkandıktan sonra lanetten kurtulur, Paktolos Irmağı ise o günden sonra altından akar. Belli ki Lidyalıların zenginliğinin nedeni Midas'ın lanetidir.

Comments


bottom of page