top of page
  • Yazarın fotoğrafıSpil'in Çocukları

Salihli Şiir İkindileri

26 Kasım 2011 tarihinde dostlarımla Salihli'deydim. 1985 yılından beri Salihli Belediyesi tarafından düzenlenen Şiir İkindileri'nin 46.sı yapılıyordu.

Bir yerel yönetim Ege'nin verimli, antik topraklarında en uzun soluklu şiir etkinliğini gerçekleştiriyordu. Kurumsallaşan, gelenekselleşen sanatsal-kültürel buluşmaya imza atıyordu. Her şiir ikindisinde olduğu gibi giriş masalarında etkinliğin tüm şiirlerini içeren İZ Kitap olarak da hazırdı. Salihli Belediye Başkanı Sayın Mustafa Uğur Okay ülkede sanat, kültüre karşı bakışın olumsuzlaştığı bir dönemde arkadaşlarıyla beraber sorumlu, demokrat bir duyarlılıkla şiir ikindilerine imza atıyordu. Bu çok önemli etkinliğin merkezinde, örgütlenmesinde Balçova Belediyesi Kültür Müdürü arkadaşım şair Tuğrul Keskin var. Salihli için "Şiirin Başkenti" tanımlamasını yapıyordu. Yaklaşık bir ay önce için telefonda yenice Muğla damadı olmanın telaşı ile "Molaca" konuşmaya çabalayarak Kemal Abe, Salihli'deki şiir ikindilerinde Can Yücel ile ilgili görsel bir sunum yapıveri misin?? dedi. Severek kabul ettim. Can Yücel'in kızı arkadaşım Güzel Yücel ile birlikte 25 dakika "Can Yücel Özel Bölümü" bizlere ayrılmıştı. Etkinlikte bu yıl ki mitolojide "Bağ Bozumu Tanrısı" anlamına gelen Dionysos Onur Ödülü toplumcu şair Nihat Behram'a ve ilk kez verilen Emek Ödülü de yılların tiyatro sanatçısı Rutkay Aziz'e verilecekti. Etkinliğe şiirlerini sunmak için davet edilen şairler ise Altay Ömer Erdoğan, Arife Kalender, Aslıhan Tüylüoğlu, Leyla Şahin, Muzaffer Kale, Tozan Alkan, Turgay Fişekçi ve Mehmet Girgin idi. Aralarda da Salihlili gençler şairlerin şiirlerinden bölümler okuyorlardı. Belediye Şehir Tiyatro Salonu tıklım tıklımdı. Sahne sonbahar yapraklarıyla donatılmıştı. Salon ve sahne aksesuarlarıyla şiir dinletisine hazırdı. Ege'nin her tarafından şiir severler vardı. Salihli Belediyesi bu etkinlik için İzmir'den ücretsiz otobüsler kaldırmıştı.


İlk bölümde editör Tuğrul Keskin ve Salihli Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay'ın açılış konuşmaları vardı. Okay konuşmasında son aylarda yaşanan olumsuzluklara dikkat çekerek konuşmasında özellikle "Cumhuriyet, Aydınlanma ve Mustafa Kemal" vurgusunu öne çıkardı. Daha sonra konuk şair dostlarımız kendi şiirlerini sundular. Yarım saatlik aradan sonra gitarıyla Haluk Çetin, Güzel Yücel ile beraber sahnedeydik. Güzel Yücel, Datça'da babasının mezarına yapılan saldırı ve babasıyla ilgili anlattığı anılar sonunda babasın yazdığı "Dinar yolunda Devrilen Bir Fordun Şöför Ahmet İçin Yaktığı Ağıtı" şiirini okudu. Bu şiiri ilk kez duyuyordum. İnsana, sokağa, hayata dokunan, can veren şiir "Ah Ahmet ah sana söylediler de/ Yollar bozuk Dinar üstünden gitme diye/ Hani köprülerde yavaşlayacaktın/ Deli bozuk bir uçurtmaydın Ahmet/ Takıldın tellere sonunda/ İttin, ursuzdun, orospu çocuğuydun/ Esrar boyalı ispirto eroin/ Çirkefliğin daniskası sende/ Bir gün tatlı bir sözünü mü işittim/ Bari kırk yılın başında bir/ Bu da senin diye bir çift lastik alsan/ Biliyorum tapondum Forttum 45 modeliydim/ Lakin ellerine yangındım Ahmet/ Ah domuz ah nasıl da karıştırırdın ötemi berimi/ Sevgi derdim de sana dinletemezdim/ Aklın hep yollu karılarda/ Sevgi bir uğraştır derdim sana/ Taksicilik parçacılık gibi/ Her şeye razıydım sırf anlayasın diye/ Nemene şeydir sevgi/ Gözüme bir kız da kestirmiştim/ Müftülerin Nazmiye/ Handiyse yapacaktım aramızı/ Sizi çamlıklara götürecektim/ Yeşil halılarımı serecektim altınıza/ Bilirim ne allahın gazabı olduğunu/ Tam kızla hır çıkaracağın zaman/Göğün mavisini göstertecektim sana/Her şeye razıydım sırf anlayasın diye/ Nemene şeydir sevgi/ Böyle bok yoluna gidecektin madem/ Bari ben çiğneyeydim seni" dizeleriyle salonu alkışa boğuyordu. Güzel Yücel sonrası söz aldığımda hazırladığım slaytlar ekrana yansırken 1926 yılında Hasan Ali Yücel'in ikizleri Can ve Canan için yazdığı ?Çocuklarımın Nefesi? adlı şiiri ve Can Yücel'in kendi çocukları için yazdığı "Güzel'e, Küçük kızım Su'ya ve Yeni Hasan'a Yolluk" şiirleriyle Yücel ailesindeki çocuklarına şiir yazmak geleneği ile sözlerime başladım. Salonda tık yoktu. Can Yücel'in Deniz Gezmiş, Selver Tanilli için yazdığı şiirler ve Cumhuriyet şiirini salonla paylaştık. Adana Cezaevine giderken yazdığı "Bi sen eksiktin Ayışığı" şiiri ve Can Yücelce yaşanmışlıkları aktararak Salihli imecesine katkı verdik.


Etkinliğin bizden sonraki bölümünde tiyatromuzun açık yürekli, demokrat sesi Rutkay Aziz'e "Emek Ödülü" ve "Dionysos Onur Ödülü" de şair Nihat Berham'a Başkan Okay tarafından verildi. Rutkay Aziz'in kısa "Aydınlık Türkiye" mesajı sonrası Nihat Behram Haluk Çetin'in müziğiyle bir şiir resitali verdi. Okuduğu şiirlerinin coşkusunu bedeniyle, yüreği ile adeta sahnede yaşadı. Yaklaşık dört saat süren şiir imecesi bittiğinde izleyicilerin yüzünde şiir tadında tebessümler, çoğalmalar vardı. Alt salonda şairler kitaplarını imzalıyorlardı. Dostlarla beraber etkinlik sonrası Salihli Değirmen Restaurantta Odun Köftesi ve yerel Salihli mutfak kültürü ile tanışırken Salihli Belediyesinin sanata, kültüre şiire duyarlı başkanı Mustafa Uğur Okay'ı, editör arkadaşımız Tuğrul Keskin'i ve Can Baba'yı selamlıyorduk.


*Yazı Mehmet Hekim'in 28 Kasım 2011 tarihli Salihli Şiir İkindileri yazısından alınmıştır.


Comments


bottom of page