top of page
  • Yazarın fotoğrafıSpil'in Çocukları

Rum Mehmet Paşa Bedesteni

Rum Mehmet Paşa, Fatih Sultan Mehmet (1432-1481) döneminde 1466-1469 sadrazamlık yapmıştır. İstanbullu Rum bir aileden devşirme olduğu için Rum unvanını almıştır. Başarılı ve sevilen bir sadrazam olmasına rağmen, Karamanoğulları ile girdiği savaşta askerlerinin bölgede yaşayan insanların evlerine girerek onlara zarar vermesi nedeniyle Fatih Sultan Mehmet tarafından idamla cezalandırılmıştır. Bir rivayete göre başı Üsküdar'daki Rum Mehmet Paşa Camiinde (İstanbul), bedeni ise Kestaneli Camii olarak da bilinen Tiredeki Rum Mehmet Paşa Camiinde (İzmir) bulunur.


Yaşamında Manisa’ya (şimdi merkez ilçe olan Şehzadeler’e) yaptırdığı bedesten (değerli eşyaların satıldığı kubbeli büyük yapı) ismiyle anılır. İnşa kitabesi olmamakla birlikte; Rum Mehmet Paşa tarafından yapıldığı bilinmektedir.


Bedesten, kuzey-güney doğrultusunda uzanan, dikdörtgen planlı bir yapıdır. İnşa malzemesi taş ve tuğladır. Ana mekânın üzeri içten sivri beşik tonozla, dıştan beşik çatıyla örtülüdür. Yapının dört tarafı, dışarıya açılan dükkânlarla çevrelenmiştir. Toplamda yirmi dokuz adet olan bu dükkânlar, çoğunlukla dikdörtgen planlı ve sundurmayla örtülüdür. Bedestenin dört kenarında da eyvan şekilli birer giriş yer almaktadır. Güney ve batı girişlerinin önlerine geç dönemde birer çeşme yaptırılmıştır.

Rum Mehmet Paşa Bedesteni, Erol Şaşmaz

Kaynaklar:

Talha Uğurluel’in Youtube Kanalında İdam Edilen Sadrazam Rum Mehmet Paşa:

Rum Mehmet Paşa Vikipedi sayfası:

Comments


bottom of page