top of page
  • Yazarın fotoğrafıSpil'in Çocukları

Dünyanın meyve veren en yaşlı ağacı Kırkağaç'ta

Anıt Zeytin Ağacı

İlçemiz Bakır Mahallesinde bulunan Anıt Zeytin ağacı bin altı yüz altmış iki yıllıktır. 2010 yılında Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından anıt ağaç olarak tescillenen "Anıt Zeytin Ağacı" 10.6 metre gövde çapı, 13 metre tepe çapı, 6.84’lük uzunluğu ile siz ziyaretçilerini beklemektedir.

 

Türkiye'nin en yaşlı, dünyanın üçüncü en yaşlı ağacı olmasına rağmen hâlâ meyve vermesi nedeni ile dünyanın meyve veren en yaşlı zeytin ağacı unvanını elinde bulundurmaktadır. Anıt Zeytin Ağacı hala 4 çeşit zeytin vermeye devam etmektedir.

 

Bunlar; Memecik, Edremit, Uslu ve Trilye cinsleridir. Ayrıca Yöremize ait bir hikâyedir Anıt Zeytin Ağacı. Hikâyede Meryem Ana’nın Bergama’dan Efes’e hamile iken göç ettiği sırada ilçemizden geçerken bu zeytini doğacak olan Hz. İsa için diktiği söylenmektedir.

 

Nitekim Hollandalı araştırmacı Ticia Verveer, Kırkağaç'a gelerek bu zeytin ağacından numune almış ve 2016 yılında ülkesinde karbon testi yaptırdığını belirterek, anıt zeytin ağacının Hz. İsa ile yaşıt olduğunu Kaymakamlığımıza attığı tweet ile bildirmiştir.

Comments


bottom of page