top of page
  • Yazarın fotoğrafıSpil'in Çocukları

Demirci Akıncıları Hakkında

İstiklal Harbinde merkezinin Demirci olduğu Akıncılar bölgesi olarak adlandırılan 29 ilçe ve 7 vilayeti kapsayan bölgede bir destan yazılmıştır. Bu destanı yazanlar Demirci Kaymakamı İbrahim Ethem'in liderliğinde savaşan Demirci Akıncılarıdır. Mustafa Kemal Paşa’dan aldığı emirleri uygulayan Kaymakam İbrahim Ethem Bey önderliğinde vatan aşkıyla bir araya gelen kahramanlardır Demirci Akıncıları. Demirci Akıncıları İstiklal Harbinde tümüyle gerilla yöntemleriyle başarıya ulaşmış özgün bir gruptur. Aldıkları görevle Yunan Ordusunun İzmir-Afyon kara ve demiryollarında yaptığı lojistiği engellemek, Milli Ordu’ya istihbarat sağlamak, telefon ve telgraf hatlarını kesmek, düşmanı pusuya düşürmek, düşman karakollarını basmak ve köyleri eşkıyalara karşı korumak gibi görevleri üstlenmişlerdir.

Bir buçuk yıl dağlarda Yunan Genelkurmayının peşlerine taktığı 12.000 kişilik bir tümen ile 60 defa çarpışmışlar ve düşmana 787 ölü, 151 yaralı ve 190 esir bırakmışlardır. Yapmış oldukları bu mücadeleler Sakarya ve Büyük Taarruz Savaşlarının kazanılmasında çok büyük bir katkı sağlamıştır.

Demirci Akıncıları İstiklal Harbinin sonuna kadar TBMM'ye bağlı olarak varlığını devam ettiren tek Kuvayı Milliye hareketidir. Demirci batı cephesinde kesintisiz işgal edilemeyen tek şehirdir.

Gerek coğrafi yapısı gerekse Demirci Kaymakamı İbrahim Ethem'in deyimi ile halkının samimi ve vatansever olması nedeniyle Demirci hem Balkanlardan hem de çevre vilayetlerden gelen sivil ve asker kahramanların kucaklaştığı Ege’nin kartal yuvası olmuştur.

Kaymakam İbrahim Ethem'in savaş günlüklerinin geniş bir özeti "İstiklal Harbinde Demirci Akıncıları (Gerilla)" adıyla Genelkurmay başkanı Mareşal Fevzi Çakmak tarafından 1936'da bastırılarak askeri okullarda okutulmuştur.

Atatürk tarafından ise kaymakam İbrahim Ethem'e yapmış olduğu mücadelelerin hatırasına binaen Akıncı soyadı verilmiştir.

Demirci halkının Milli Mücadeleye topyekün destek vermesi, Demirci Akıncılarının kahramanlıkları halkımız için büyük bir mutluluk ve gurur, Akıncı torunları için paha biçilmez bir onurdur.

İstiklal Harbimiz ile ilgili önemli okuyucu kitlesine ulaşmış kitaplarda Demirci Akıncılarına yer verilmiştir.

Demirci Akıncıları Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk mareşali olan Atatürk ve Fevzi Çakmak tarafından takdir edilen ve onurlandırılan kahramanlarıdır.

Demirci Akıncıları şanlı mazimizde müstesna yerlerini almış ve geride aziz bir hatıra bırakmışlardır. Hepsinin ruhu şad olsun.

Demirci Kaymakamı İbrahim Ethem Bey

Yazı Demirci Akıncılar Derneği'nin Demirci Akıncıları Hakkında yazısından alınmıştır.

Comments


bottom of page